Šių dienų vaikai mieliau renkasi išmaniuosius telefonus ir kompiuterinius žaidimus, tuo tarpu suaugusieji, norintys po ilgos darbo dienos pailsėti nuo mėlynųjų ekranų, vis dažniau prisimena vaikystės žaidimus – tik sudėtingesniame lygmenyje. Taigi, kaip dėlionės veikia mūsų smegenis?
Visų pirma, puzzle gerina atmintį! Jei esate vieni iš tų, kurie stengiasi pagerinti atmintį valgydami uogas ar sportuodami, pabandykite naują būdą – spręsti puzzle ! Dėliojimas greitina mūsų mąstymą ir gerina trumpalaikę atmintį, nes turime prisiminti skirtingas spalvas, formas ir detales bei jų kombinacijas, leidžiančias sujungti skirtingas dalis į vieną. Sekantis įgūdis, kurį lavina – problemų sprendimas. Šis įgūdis kiekvienam iš mūsų reikalingas kasdien – sugebėti identifikuoti problemą ir ją išspręsti. Jei treniruosite smegenis, tai taps paprasčiau! Kai sprendžiate dėlionę, turite rasti kelias skirtingas alternatyvas bei sprendimus ir iš anksto ieškoti galimų problemų juose. Skamba naudingai? Taip ir yra!
Kryžiažodžių tipo dėlionės ypatingai naudingos tiems, kurie nori praplėsti savo žodyną. Tokios puzlės tikrai pagerins taisyklingos rašybos įgūdžius, o taip pat padės mokantis naują kalbą. Dėlionės gali net padidinti sprendėjo IQ! Žinoma, tai neįvyks per naktį, tačiau nuolatinis smegenų lavinimas tikrai padarys teigiamą įtaką intelektui, lavins atmintį ir faktų pagrįstumą. Mičigano universiteto mokslininkų atlikti tyrimai rodo, kad suaugę žmonės gali padidinti savo IQ net 4 taškais spręsdami dėliones 25 dienas. Maža to, tokia protinė veikla mažina riziką
susirgti demencija ar Alzheimerio liga. Tyrimai parodė, kad kryžiažodžio tipo stimuliuoja smegenis, o tai gali padėti išvengti Alzheimerio ligos vyresnio amžiaus žmonėms. Geriausios skatina naujų, sveikų nervinių ląstelių augimą, o tas padeda sustabdyti ligos plitimą ir būsenos prastėjimą. Maža to, dėlionės mažina stresą ir sukuria pozityvią energiją!
Sprendžiant dėliones, smegenys gamina kur kas daugiau dopamino! Dopaminas – vienas iš smegenų neuromediatorių, kuris padeda reguliuoti nuotaiką, motyvaciją, dėmesį, atmintį, pozityvų mąstymą ir optimizmo jausmą. Taigi, kiekvieną kartą radus vietą sekančiam dėlionės gabalėliui vietą, smegenys išskiria dopaminą. O ką jau kalbėti apie 3D dėliones! Visa tai padeda ir darbe – dopamino poveikis, geresnė atmintis ir loginis mąstymas gerina produktyvumą ir dėmesį detalėms. Jei studijuojate – tai taip pat gali padėti koncentruotis mokantis naujus dalykus. Didelė dalis kompanijų ofisuose turi net atskirus kambarius, skirtus dėlioti puzzle, nes tai puikus būdas nuraminti smegenis ir socializuotis su kolegomis. Tikrai pagerinsite tarpusavio bendravimą, supratimą ir komandinį darbą!